Materiály

Specifikace materiálu na kvalitní masivní postel.
Pro výrobu nábytku Mireal používáme ty nejkvalitnější materiály. U dřeva dbáme na výběr vstupního materiál z pohledu estetiky (přirozený vzhled dřeva) s využitím jeho vlastností.
Každý výrobek z masivního dřeva je z estetického pohledu vždy originál. Má neopakovatelné provedení.

Dřevo

Dřevo patří mezi základní materiály, které člověk opracovává a používá od nepaměti. A my tuto tradici ctíme a chceme v ní pokračovat. Jako základ tvoří desky - spárovka, která vzniká slepením jednotlivých užších vlysů po délce i po šířce.
Mirael používá na výrobu masivních postelí dvě základní dřeviny: buk a dub. U buku pak musíme rozlišovat mezi "klasickým" bukem a "jádrovým" bukem.
Naše výrobky z buku, jádrového buku nebo dubu nabízíme v provedení cink (parketa), v provedené fix (průběžná lamela) a nebo v kombinaci obou dvou typů.

Materiál v provedení cink (parketa).
Tento materiál se vyrábí slepením jednotlivých vlysů dřeva do široké desky, kdy se jednotlivé vlysy lepí po šířce i po délce. Spojení se provádí speciálním klínovým spojem, který má vysokou pevnost. Tento způsob skládání a spojení jednotlivých vlysů dává výsledné hotové desce originální parketový vzhled dřeva. Na desce pak budeme pozorovat jemné spáry a některé vlysy budou barevně odlišné (světlejší - tmavší).Materiál v provedení fix (průběžná lamela).
Jak už říká název průběžná lamela, u tohoto materiálu se lepí jednotlivé vlysy jen po šířce. Vlysy se nenastavují po délce a tím je zachována přirozená kresba dřeva po celé šířce desky. Jednotlivé vlysy se lepí po šířce speciálním klínovým spojem s vysokou pevností. Průběžný materiál je mnohem náročnější na výrobu i výběr jednotlivých vlysů, které musí být bez vady po celé délce. Od toho se odvíjí i fakt, že tento materiál je dražší než u provedení cink. A čím větší je délka desky, roste i cenový rozdíl mezi fix a cink.
Buk (klasický).
Buk patří mezi roztroušeně pórovité dřeviny bez významného rozlišení jarního a letního dřeva v rámci letokruhů, které nejsou příliš výrazné. Bukové dřevo má světle hnědou až narůžovělou barvu. Bukové dřevo má velmi dobrou pevnost, odolnost proti mechanickému namáhání a tím pádem dává základ dlouhé životnosti vyrobeného nábytku.
Navíc se masivní buk dobře opracovává a díky stejnoměrné struktuře dřeva dobře moří a lakuje.
Určitou nevýhodou u buku je, jak se říká, že "pracuje". To znamená, že reaguje na změny vlhkosti ve svém okolí. To je logicky závislé na vlastnostech okolí (teplota, vlhkost), kde se bukový nábytek nachází. Pokud je v prostředí příliš suchém a horkém, rozměry se zmenšují. Pokud je v prostředí s vyšší vlhkostí, absorbuje tuto vlhkost okolí a bobtná, rozměry se zvětšují. Nábytek, který dodáváme, by měl být v rovnovážném vlhkostním stavu, takže by se rozměry dílců mohou změnit jen minimálně. Je to ale možné. Po určitém čase se ale bukový nábytek "srovná". Pokud náhodou k takovým změnám dojde, tak jen v šířkovém směru. Prosím, berte toto jen jako informaci, že tento stav může nastat a tím i docházet k rozměrovým a tvarovým změnám.

Jádrový buk.
Proč jádrový buk? Velmi často se stává při růstu bukového stromu, že se jeho středová část zbarví tmavším odstínem s nepravidelnými výraznými skvrnami. Jelikož je běžné bukové dřevo pouze světlé, nazývá se tato část nepravé jádro.
Nařezáním takového kmene na desky dostaneme tzv. jádrový buk. Důvodů takového zbarvení je několik a jsou velmi specifické. Bez ohledu na tyto skutečnosti bylo laboratorně dokázáno, že jádrový buk má stejnou pevnost a další vlastnosti jako klasický buk a jde tedy opravdu jen o rozdíl ve zbarvení. Výhodná spefická kresba jádrového buku, kdy je světlé bukové dřevo doplněno různými tmavšími pruhy, skvrnami či různě zbarvenou texturou je dnes bráno jako plus.
I když je u odborníků tmavé zbarvení středové části kmene považováno za vadu kresby dřeva, roste u spotřebitelů poptávka po tomto druhu dřeviny a dnes už ani prakticky není cenový rozdíl mezi klasickým a jádrovým bukem. Ve finále je pak na každém zákazníkovi, zda se rozhodne pro klasický nebo jádrový buk.

Dub divoký (sukatý).
Dub patří mezi kruhovitě pórovité dřeviny s významného rozlišení jarního a letního dřeva v rámci letokruhů. Dubové dřevo má světle hnědou barvu s velmi výraznou strukturou. Navíc má dub tmavé suky a dobře znatelné letokruhy.
Dub je považován mezi nejhodnotnější a nejkvalitnější dřeviny na výrobu nábytku. Jeho dřevo je velmi pevné a odolné.
Spojením pevnostích a estetických vlastností, dává dubovému nábytku hodnotu nejvyšší kvalitativní, funkční a designové třídy s velmi dlouhou životností.
Proč sukatý dub? My chceme zákazníkovi nabídnout pokud možno 100% přirozený vzhled a nenapodobitelnou kresbu, proto volíme divoký (sukatý) dub. Dřevo označené jako divoký dub zachovává všechny zdravé suky, menší trhlinky zbarvené části ve své původní podobě. Tyto vzhledové "vady" jsou zde zachovány záměrně a jejich přítomnost není důvodem k reklamaci takového nábytku. Suky a trhlinky, jako přirozená součást dubového dřeva, se případně vyspravují speciálním tmelem.
Pokud, ale požadujete dubový nábytek bez suků, trhlinek, zakřivení letokruhů, tedy zachovat pouze čistou hladkou texturu, pak prosím požadujte nábytek z "výběrového" dubu. Ten je ale přiriozeně daleko dražší. Tuto variantu bohužel nenabízíme.
Při vyběru dubu je takovýto závěr. Jste-li zástánci čisté a téměř rovnoleté kresby dřeva, volte nábytek v provedení "výběrový dub". Pokud se vám naopak líbí výrázná kresba a nenapodobitelná textura, bude vám určitě vyhovovat "divoký dub". Každopádně si můžete být jistí, že pořízením dubového nábytku volíte krásný a moderní design, vysokou pevnost a maximální životnost.
Důležitá poznámka. U nábytku v provedení divoký dub v dokončení lak je povrch dřeva před lakováním jemně drásán (jemně strukturován) do plochy. Tato jemná struktura je jednak pro dubové lakované dílce žádaná a vyžaduje si to i následná technologie lakování.

Povrchová úprava

Povrchová úprava dává dřevu jeho jedinečný vzhled a originalitu.

Povrchová úprava pro buk a jádrový buk.
U nábytku z buku a jádrového buku nabízíme 2 základní typy dokončení nábytku. Lak nebo olej. Obě tyto dvě varianty mají v základu 10 odstínů (viz. nabídka). Jako základní bereme lak nebo olej transparentní. Dále přibarvený lak (karamel-73) a nebo přibarvený olej (karamel-23). U těchto provedení se nanáší příslušný lak nebo olej ve 2 vrstvách.
Ostatní odstíny se moří. To znamená, že se jako první nanese mořidlo příslušného odstínu a až následně se dokončí 2 vrstvami transparentnímu laku nebo oleje.

Laky a mořidla.
Používáme vodou ředitelné laky a mořidla nové generace AQUARIS od firmy Renner. Ty jsou vyvinuty ze speciálních pryskyřic a představují v dnešní době mimořádnou a žádanou skupinu nátěrových hmot oblíbenou nejen z důvodů ekologických, ale i hygienických a technologických. Všechny jsou zdravotně nezávadné a antialergenní. Splňují normy a atesty i pro použití na dětský nábytek a hračky. Povrchy mají velmi dobrou mechanickou i chemickou odolnost. Stupeň lesku mají 20 °G, což představuje polomatné-pololesklé provedení.
Lakování a moření se provádí na stříkacím automatu a částečně i ručně.

Oleje.
I zde používáme materiály na vodouředitelné bázi, kdy jsou hlavní surovinou přírodní oleje, pryskyřice a včelí vosk.
Oleje chrání dřevo jeho impregnací, na povrchu dřeva na rozdíl od laků netvoří lakový film. Oleje jsou zdravotně nezávadné a antialergenní a splňují i normy pro použití na dětský nábytek a hračky. Povrchy si zachovávají přírodní vzhled, velmi dobrou mechanickou a chemickou odolnost. Stupeň lesku mají 5 °G, tedy vytváří matný vzhled.

Povrchová úprava pro divoký dub.
U nábytku z divokého dubu nabízíme jen transparentní provedení jak v laku tak i oleji. Veškeré vlastnosti dokončení jsou podobné jako u laků a olejů pro buky. I s dodržení norem a atestů s tím souvisejících. Jsou zdravotně nezávadné.
Abychom dokázali zachovat maximální krásu a rozmanitost dubového dřeva, je lak určený pro jeho povrchovou úpravu lehounce speciálně přitónován a je záměrně aplikován v hlubokém matu 5 °G. Stupeň lesku u oleje je 20 °G, tedy polomat-pololesk.

Laky nebo oleje.
Zda se rozhodnout pro lak nebo olej je na každém zákazníkovi samotném. Záleží na jeho filozofii myšlení, ale i na jeho praktičnosti. Z pohledu konečného efektu povrchu je zásadní (POROVNÁNÍ OLEJŮ A KLASICKÝCH LAZUR).


Důležitá poznámka. Při doobjednání nebo s odstupem času není možné docílit naprosto shodného barevného odstínu. Je to dáno jednak použitým materiálem (dřevo) a také vlivem přirozeného stárnutí dřeva. U buku je to většinou ztmavnutí.
Může dojít i k vyblednutí. Nový výrobek bude mít skoro vždy jiný barevný nádech odstínu, do původního odstínu, jako starší kus, však časem dojde.

Důležité upozornění.
Vzorky odstínů na www jsou zkreslené díky různé kvalitě monitorů, osvětlení, apod. Proto ty vzorky jsou jen orientační a blíží se reálnému vzhledu.
Vzroky odstínů na vzornících na prodejnách našich prodejců mají daleko vyšší vypovídající schopnost. Ale taky je to jen kousek dřeva v příslušném odstínu, který se časem mění. Proto výsledný orignál, který se vám dostane domů, bude skutečně originál a neopakovatelný, protože zde hraje to zásadní, je to "příroda", ne umělý materiál lamino, které bude v barevně vždy stálejší.

 

Kontaktní informace

Logo MIREAL

Masarykova 1195

698 01 Veselí nad Moravou

Česká Republika

E-mail: mireal@mireal.cz
Internet: www.mireal.cz

Zde nás najdete